Adam Oleś

Prezentowana przez wydawnictwo Falami muzyka to nie tylko odmiany indie-rocka, ambitnego popu i jazz, ale także folk. Przykładem tego jest album Adama Olesia hurdu_hurdu z 2012 roku. Pochodzący z Żor wiolonczelista bierze w nim na muzyczny warsztat śląskie pieśni ludowe, prezentując je w nowoczesny i okraszony sporą dawką estetyki jazzowej sposób.

Oprócz wiolonczeli na płycie słychać także pianino, fortepian, saksofon, perkusję, gitarę i przede wszystkim śpiewy Dominiki Kontny oraz pań z Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Radostowianki” pod przewodnictwem Jadwigi Masny. Całość tworzy niezwykle intymny i kameralny klimat łączący muzyczny dorobek śląskiej tradycji z nowoczesnymi brzmieniami akustycznymi.

Materiał został doceniony m.in. przez organizatorów konkursu folkowego „Nowa Tradycja”, co zaowocowało występem na scenie Radiowego Centrum Kultury Ludowej i zdobyciem nagrody-wyróżnienia przez Dominikę Kontny. Album osiągnął także trzecie miejsce w prestiżowym konkursie Folkowy Fonogram Roku 2012.

Znaczna część kompozycji na hurdu_hurdu pochodzi ze zbioru „Pieśni ludowe miasta katowic” autorstwa znawcy kultury górnośląskiej, etnografa i muzykologa prof. Adolfa Dygacza.

Miałabych jo kawalera z płyty hurdy_hurdy