hipiersoniK

Wydany w 2013 roku przez Falami krążek Czarna skrzynka zespołu hipiersoniK to podróż w muzyczną różnorodność, inspirowaną brzmieniami w stylu retro i początkami muzyki elektronicznej. Nad całością unosi się klimat cyber-punku, okraszony tekstami inspirowanymi twórczością klasyków literatury science-fiction, a przede wszystkim Philipa K. Dicka. W skład trio wchodzą muzycy o pseudonimach: Hip (pod tą nazwą występuje sam założyciel wydawnictwa Marcin Babko, odpowiedzialny za teksty, głos i elektronikę), Pierre (muzyka, aranżacja, perkusja, instrumenty klawiszowe, elektronika) i Sosna (saksofony, klarnet, głos, melodyka, elektronika). Marcina Babko i Pierre’a fani muzyki spod znaku wytwórni Falami kojarzą na pewno z formacji Muariolanza.

Zespół poszczycić się może bogatym dorobkiem koncertowym (m.in. występy na festiwalach Film Spring Open 2012, Open’er 2013, Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach) oraz współpracą z artystami zagranicznymi (koncerty z ikoną trip-hopu Trickym, Acoustic Ladyland, Hansem Peterem Salentinem, wspólna zagraniczna trasa z brytyjskim zespołem Hawkwind) i polskimi (Raz Dwa Trzy, Pogodno, Ziut Gralak).

Na Czarnej skrzynce usłyszeć można muzykę trudną do zdefiniowania i przez to niezwykle barwną i ciekawą, a miejscami – za sprawą fantazyjnych tekstów i brzmieniowych elektronicznych eksperymentów – surrealistyczną. Na pewno czuć w niej wpływy z jednej strony rocka progresywnego, z drugiej dub, IBM i elektro-jazzu. Jak zwykle w przypadku albumów wydawanych przez Falami zwraca uwagę także szata graficzna, która jest spójna z nawiązującą do przeszłości treścią muzyczną i stylizowana jest na zapomniany już nośnik pamięci – dyskietkę.

Utwór Zwolniony z albumu Czarna skrzynka