St. James Hotel

Katowicki zespół St. James Hotel powstał w 2009 roku w Katowicach z inicjatywy Tomasza Pełczyńskiego (gitara, wokal) i Jacka Raciborskiego (gitara basowa). Twórczość grupy nawiązuje do Ameryki lat 60. i 70. i jej elektryczno-akustycznych brzmień. Można więc w ich muzyce usłyszeć echa folku spod znaku Boba Dylana, rock’n’rolla Johny’ego Casha czy alt-country D.E. Edwardsa. Członkowie kapeli wśród swych inspiracji wymieniają ponadto Bukka White’a, Nicka Cave, ale także scenę Seattle lat 90. czy niektórych współczesnych wykonawców indie-rockowych.

Grupa zadebiutowała w 2011 roku albumem zatytułowanym po prostu St. James Hotel, który został wydany nakładem wytwórni Falami. Stanowił on jednak nie początek, a swego rodzaju ukoronowanie błyskotliwych sukcesów, jakie zespół osiągnął już na samym początku działalności. Piosenki grupy były prezentowanie w stacjach radiowych (m.in. w Trójce i RMF FM), a muzycy wystąpili na tak dużych wydarzeniach muzycznych jak Przystanek Woodstock (doszli w nim do koncertu półfinałowego, zostawiając w tyle kilkaset zespołów), Off Festival, Rawa Blues Festival, Festiwal muzyczny im. Ryśka Riedla (zdobywając na nim trzecie miejsce za najlepszy zespół) i Maj Music Festival.

Na pierwszym albumie obok Pełczyńskiego i Raciborskiego zagrali Norbert Jasłowski (gitara akustyczna) i Łukasz Zając (perkusja), prezentując jedenaście utworów. Część z nich posiada prawdziwie rockowy pazur, inne są romantycznymi balladami, w obu przypadkach można mówić o przebojowej muzyce granej na najwyższym poziomie.

Na kolejną płytę zespołu jego fani czekać musieli aż siedem lat. W zaprezentowanym na albumie Wojenny taniec ducha z 2018 roku materiale, katowicka kapela konsekwentnie kontynuuje swoją stylistykę, obecnie zmienił się jedynie jej skład. Z tego oryginalnego pozostał Pełczyński, towarzyszą mu Michał Markowicz (gitara basowa) i Marek Wilczyński (perkusja).

St. James Hotel w utworze Wolność