Muariolanza

Nakładem wytwórni Falami ukazała się w 2011 roku czwarta płyta grupy http://muariolanza.com/ zatytułowana Muafrika. Muzyka założonego przez Mariusza Orzełowskiego zespołu, który zadebiutował w 2006 rokiem albumem Muarioland stanowi niezwykle oryginalną mieszankę jazzu, ambientu, reggae, funku i noise’u. Oprócz grającego na gitarze Orzełowskiego, w jego skład wchodzą obecnie Dominik Grab (bas), Dominik Mietła (trąbka), Łukasz Kurek (perkusja), Dominik Bieńczycki (klawisze, skrzypce) i Mateusz Żyliński (wizualizacje). W przeszłości członkami zespołu byli: Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja), Żyła (wizualizacje) oraz Marcin Babko – założyciel wytwórni Falami. W Muariolanzy odpowiedzialny był za melorecytacje, pogłosy i generowanie szumów.

Muariolanza ma na swoim koncie współpracę z wieloma artystami z różnych gatunków muzycznych, m.in. brytyjskimi grupami Hawkwind i Acoustic Ladyland, Zbigniewem Namysłowskim, niemieckim jazzmanem Hansem Peterem Salentinem czy zepołem Pogodno. Muzyka z pierwszej płyty – Muarioland – została wykorzystana w 2006 roku w spektaklu Teatru Telewizji Bezład.

Na wydanym nakładem wytwórni Falami albumie Muafrika odnaleźć można muzykę inspirowaną brzmieniami afrykańskimi i graną m.in. na tak egzotycznych instrumentach, jak afrykańskie bębny i aborygeńskie didgeridoo. Oprócz tego, jak na każdym wydawnictwie Muariolanzy pełno jest mieszania muzycznych stylistyk, od ambientowej elektroniki po wyraźne wpływy jazzu, aż do space-rocka. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i doceniona przez radiową Trójkę (płyta tygodnia), w której Studiu im. Agnieszki Osieckiej zespół wystąpił z koncertem już w 2009 roku.

Fragment koncertu zespołu Muariolanza w radiowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2009 roku (utwór Falami)

Oprócz Muarioland i Muafrika zespół wydał jeszcze cztery krążki: Po drugiej stronie Przemszy (2008), Wszystko będzie inaczej (2009) i Jazzbient (2013).