Pasimito

Twórczość formacji Pasimito, tak jak w przypadku muzyki innych grup, których albumy są sygnowane przez wytwórnię Falami, trudna jest do jednoznacznego sklasyfikowania i stylistycznego zaszufladkowania. W początkowej fazie działalności, począwszy od 2005 roku, zespół tworzył szeroko pojętą muzykę improwizowaną, często grając na żywo podkład do niemych filmów, takich jak Pancernik Potiomkin, Upiór w operze, Burza nad Azją, Brzdąc, Generał czy Nanook z północy. Później jego estetyka powędrowała w stronę bardziej spójnych form, łączących jednak w sobie w dalszej mierze brzmieniową mieszankę jazzu, rocka, elektroniki i folku. Słychać to wyraźnie na albumie Rumi wydanym w 2010 roku.

Inspiracją do powstania płyty były teksty żyjącego w XIII wieku perskiego mistyka, teologa i poetę Rumiego, założyciela bractwa „wirujących derwiszy” i twórcy najważniejszej po Koranie księgi dla sufitów – poematu Masnawi. Jego uduchowiona twórczość nadaje ton utworom z tego krążka, zabierając słuchacza w niezwykle barwny dźwiękowy świat.

Na płycie zagrali: Jacek Stobiecki (gitara basowa, kontrabas), Przemek Lechowicz (perkusja i instrumenty perkusyjne), Danel Pazdyka (gitara), Patryk Zdebik (saksofony i flet), Adam Celiński (śpiew), Kasia Sprawka (skrzypce, śpiew) i Darek Sprawka (puzon). Ten bogaty instrumentalnie skład uzupełnili jeszcze gościnnie Mateusz Pospieszalski z Voo Voo (śpiew gardłowy), Łukasz Tic z Pogodno (głos), Piotr Rachocki z grupy Wujek (śpiew tenorowy) oraz Andrzej Dedor (skrecze).

W 2013 roku, tym razem nakładem Sonic Records, muzycy z Pasimito wydali album Naked Carrot, na którym kontynuują swoją nietuzinkową, ciężką do zdefiniowania i przez to bardzo interesującą stylistykę.

Utwór Spilled Milk z płyty Naked Carrot