Marcin Babko – założyciel wytwórni Falami

Osobą najsilniej związaną z wydawnictwem Falami jest jej założyciel – nieżyjący już Marcin Babko, postać niezwykle barwna i rozpoznawalna w polskim środowisku dziennikarstwa muzycznego. Urodził w 1975 roku w Sosnowcu, studiował na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie ukończył bohemistykę. Jego zainteresowania kulturą i literaturą czeską i słowacką zaowocowały przetłumaczeniem na język polski m.in. książek Jachyma Topola (powieść Anioł), Michala Hvoreckiego (zbiór opowiadań W misji idealnej czystości) czy Petra Suleja (tomik poezji Wiersze). Sam również próbował swych sił na niwie pisarskiej, debiutując w 2000 roku w „FA-art” opowiadaniem Eneler.

Babko znany był jednak przede wszystkim jako dziennikarz, wykonawca i animator związany z branżą muzyczną. Publikował teksty na łamach „Gazety Wyborczej”, „Jazzforum”, „Prime” oraz portali internetowych „Witryna Czasopism”, „Infomuzyka”, „T-Mobile Music” i „Górnośląskiego Informatora Muzycznego”. Był gospodarzem autorskich audycji „Pogłosy” w Rock Radiu i „Regulator” w Radiu Katowice. W latach 2009-2010 współpracował z Telewizją Polską przy relacjach z Off Festivalu. Jest także autorem książek biograficznych: Otwórz oczy o grupie Coldplay (wydawnictwo InRock, 2006) oraz Ziuta Blues o bluesmanie Ireneuszu Dudku (InRock, 2008).

Babko o muzyce nie wiele pisał, ale również ją tworzył. Występował i nagrywał z wykonującym mieszankę jazzu, ambientu, reggae, funku i noise’u katowickim zespołem Muariolanza (zrealizował z nim cztery albumy), związany był także z projektami muzycznymi hipiersoniK, Babie Lato, Frank Babko, Kamienie, Kruk. Wystąpił gościnnie na płycie Hajle Silesia zespołu Pogodno.

Założyciel wydawnictwa Falami dał się poznać jako osoba o dużej aktywności organizatorskiej. Był dyrektorem artystycznym World Fusion Music Festival w Sosnowcu, członkiem Rady Artystycznej Rawa Blues Festival oraz organizatorem i pomysłodawcą licznych wydarzeń w regionie górnośląskim (Targi Sztuki Silos Falami Fest w Katowicach i Zabrzu, Sealesia Festival w Sosnowcu, Falami May Day w Sosnowcu, targi designu dla dzieci Mały Silos w Katowicach, cykl koncertów Inne Granie w Chorzowie).

Założona przez niego w 2010 roku wytwórnia Falami miała być w zamyśle niezależnym wydawnictwem, którego charakterystyczną cechą stało się prezentowanie muzyki alternatywnych zespołów z regionu Górnego Śląska i produkowanie ich albumów w wyszukanych technikach graficznych (bogaty i oryginalny design, stylowe okładki).

W 2013 roku za swoją działalność promującą lokalnych artystów otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca za Upowszechnianie Kultury, a w 2005 roku trzecie miejsce dziennikarskiego konkursu Silesiapress.

Marcin Babko zginął tragicznie w 2016 roku.